The current number of items in your shopping cart is 0.
The current number of items on your wish list is 0.

Jil Sander Sun Eau de Toilette, 75 ml

Price: 6000 Miles or 20 Euro

( 1 l = 266.67 Euro )

( )  Incl. VAT , excl. delivery costs

Immediately available

Available within 2–4 working days within Germany
Shipping countries: Germany, Belgium, Luxembourg, Netherlands, Austria, Czech Republic, Hungary

Cash & Miles in the checkout area

Item number: 1771516

A classic summer fragrance - warm and sensual, it simply makes you feel good. The initial fruity and floral impression of bergamot and rosewood gives way to lush floral aromas of jasmine and ylang-ylang. Oriental scents of patchouli, ambergris, vanilla and musk unfold towards the end.

Details

  • Contents: 75 ml

Features

  • Eau de Toilette
  • Floral-oriental
  • Top notes: bergamot, rosewood
  • Heart notes: jasmine, orange blossom, ylang-ylang
  • Base notes: patchouli, ambergris, vanilla, musk

Included in delivery

  • Jil Sander Sun Eau de Toilette

Ingredients:

INGREDIENTS: ALCOHOL DENAT., AQUA/WATER/EAU, PARFUM/FRAGRANCE, LINALOOL, LIMONENE, HYDROXYCITRONELLAL, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, COUMARIN, ISOEUGENOL, BENZYL BENZOATE, BENZYL ALCOHOL, GERANIOL, BENZYL SALICYLATE, CITRAL, EUGENOL, AMYL CINNAMAL, CITRONELLOL, FARNESOL, BENZYL CINNAMATE, CINNAMYL ALCOHOL.

HFC Prestige International Operations
Chemin Louis-Hubert 1-3
1213 Petit Lancy
Switzerland
https://www.coty.com/contact-us

More from this brand

Jil Sander

Product recommendations

Jil Sander No. 4 Eau de Parfum,
30 ml

Price: 8000 Miles or 27 Euro

( 1 l = 900 Euro )

( ) 
Jil Sander Sun Men Eau de Toilette,
75 ml

Price: 7000 Miles or 25 Euro

( 1 l = 333.33 Euro )

( ) 
Lufthansa Aluminium Collection Trolley S,
Silver

Price: 128000 Miles or 489 Euro